Laminate Veneer

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Nedir?

Laminate veneer diş kaplama uygulaması, ön dişlerin estetik açıdan hastanın istediği forma, estetik görüntüye ulaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Hastaların çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak beğenmedikleri ya da değiştirmek istedikleri diş görünümünü hastanın istediği şekilde estetik bir görünüme ulaştırarak yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Dişler, kadın ya da erkek fark etmeksizin pek çok kişinin çeşitli faktörlere bağlı olarak problemler yaşadığı ve yüzde en çok dikkat çeken bölgelerden birisidir. Konuşurken ya da gülerken diğer kişiler tarafından ilgi çekmektedir.

Bu nedenle diş formu, yapısı, rengi yani estetik görünümü oldukça önemlidir. Gündelik yaşamda tüketilen gıdalar, içecekler, bazı madde bağımlılıkları ve düzensiz olarak gerçekleştirilen ağız- diş bakımı nedeni ile dişlerin renk formu bozulabilmekte, dişlerde renk eşitsizliği ile karşılaşılabilmekte hatta yapısal olarak dişlerde sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

Bu sorunlar ile karşılaşıldığında hastanın uyguladığı günlük rutin ağız bakım uygulamaları ile ya da diş fırçalama eylemi ile bu sorunları düzeltmek oldukça zor hatta çoğu zaman başarısız bir sonuç doğurmaktadır.

Hastalar kesin olarak başarılı bir sonuç elde edebilmek ve arzu ettikleri dişler ile gülüş estetiğini oluşturabilmek için laminate veneer diş kaplama uygulamalarını tercih etmekte ve uygulamaktadır. Bu işlem hastanın mevcut diş problemlerini ortadan kaldırarak arzu ettiği estetik diş görünümüne ve gülüş tasarımının oluşturulmasını sağlamaktadır. Günümüzde sıkça tercih edilen bir uygulamadır.

Dişlerde meydana gelen çeşitli form, yapı ve renk problemlerini gidermek için hastalara uygulanan bir kaplama uygulamasıdır. Yaprak porselen olarak da bilinen laminate veneer uygulaması genel hatları itibari ile hastaların dişlerini, hastaların arzu ettiği şekilde restore eden bir işlemdir.

Bu işlemde, diğer diş kaplama uygulamalarından farklı olarak kaplama uygulaması yapılırken diş yüzeyine uygulanan törpüleme işlemi en az şekilde uygulanan kaplama uygulamasıdır. İşlem sırasında, sağlam diş yüzeyine ince bir diş kaplama uygulaması gerçekleştirilir.

Laminate veneer diş kaplama uygulamasının halk arasında yaprak porselen olarak bilinmesinin bir diğer nedenlerinden birisi de uygulanan kaplamanın ince yaprak bir tabaka halinde uygulanıyor olmasıdır.

İşlem sırasında diş yüzeyine uygulanan prepare işlemi minimum seviyede tutularak uygulanmaktadır. Prepare işlemi, kaplama uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için diş çevresine uygulanan törpüleme işlemine verilen addır.

Diş kaplama uygulamalarında kaplamanın diş yüzeyine yerleşebilmesi ve doğal bir görünüm sunabilmesi için törpüleme yani prepare uygulaması gerçekleştirilir. Yaprak porselen diş kaplama uygulamalarında bu işlem minimum seviyede tutularak hastanın dişlerine uygulama gerçekleştirilir.

Uygulama sırasında minimum seviyede tutulan prepare yani törpüleme işlemi minimum seviyede tutulan yaprak porselen diş kaplama uygulamasında kaplamaların diş yüzeyine tutunabilmesi için özel bonding teknikleri kullanılır.

İşlem sırsında diş yüzeyinin sadece ön yüzeyinden ince bir tabaka kaldırılarak önceden hastanın diş ölçümlerine göre hazırlanmış olan lamina kaplama, dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Bu işlem ile laminate yaprak diş kaplama uygulaması tamamlanmış olup hastanın arzu ettiği gülüş tasarımını elde etme arzusu gerçekleştirilir.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Kimler Yaptırabilir?

Genellikle estetik gülüş tasarımı amacı ile tercih edilen ve dişlerde hastanın hoşnut olmadığı durumların restore edilmesini sağlayan yaprak porselen diş kaplama uygulamalarını isteyen herkes uygulatabilir. Diş kaplama işlemi, hastaların arzu ettikleri diş görünümüne yani paralel olarak gülüş tasarımını oluşturur.

Ağız bölgesi temel olarak bakımının yapılması gereken ve hijyenine önem gösterilmesi gereken bölgelerdir. Bakımının yapılmadığı, hijyenine önem gösterilmeyen ağız ve dişlerde çeşitli form ve renk eşitsizliği olarak problemler görülebilmektedir. Peki laminate veneer yaprak porselen diş kaplama uygulamalarını kimler yaptırabilir? Kısaca açıklayalım.

 • 18 yaşından büyük yani ağız ve diş bölgesi gelişim evresini tamamlayan herkes bu işlemi tercih edebilmektedir.
 • Hastanın kaplamalara zarar vermemesi açısından büyük önem taşıyan diş sıkma ya da diş gıcırdatma hastalığı olmayan ya da bu rahatsızlığın tedavi edildiği kişiler uygulayabilir.
 • Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak dişlerde bulunan renk düzensizliğine ya da sararma vb. gibi durumlar yaşayan kişiler tarafından yaprak porselen uygulaması tercih edilebilir.
 • Aşırı boyutta olmayan diş çarpıklığı tedavisi olmak isteyen kişiler
 • Aşınmış dişleri olan ve estetik görünümü açısından laminate veneer diş kaplama uygulamasını tercih etmek isteyen kişiler
 • Ve diş kırılmaları ya da diş çatlaması olan hastalara laminate vener diş kaplama uygulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sizin de bu şekilde problemleriniz bulunuyorsa ve tedavi olmak istiyorsanız bu işlemi uygulatabilir, arzu ettiğiniz estetik görünüme kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

18 yaşını doldurmuş ve gelişimini tamamlamış; diş formunu, yapısını ve estetik görünümünü beğenmeyen herkese uygulanabilen bir işlem olan laminate veneer yani yaprak porselen olarak da bilinen diş kaplama uygulamasının hastalara uygulanmadığı bazı durumlar bulunmaktadır.

Diş kaplama uygulamaları, hastaların diş yüzeyine uygulanan bir işlemdir. Hastanın dişinde bulunan ileri düzeydeki yapısal ortodontik tedavi gerektiren durumları tedavi etmemekte olup estetik açıdan renk düzenleyici, form ve belirli seviyede bulunan yapı bozukluklarını gideren, hastaya estetik bir gülüş tasarımı sunan tedavi uygulamalarıdır. Yaprak porselen diş kaplama uygulama işlemleri;

 • Çene düzensizliği yani dişlerinde çapraz kapanış durumu olan kişilere,
 • İleri derecede ortodontik sorunlara sahip olan kişilere,
 • İleri seviyede olan ve tedavi edilmemiş olan diş sıkma veya diş gıcırdatma problemi olan kişilere,
 • İleri seviyede diş eti rahatsızlıkları olan kişilere,
 • Dişe eti problemleri nedeni ile dişlerde meydana gelmiş diş sallanması problemine sahip kişilere,
 • Ağız bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı diş kaybı olan ve köprü tedavisine ihtiyacı olan hastalara,
 • Ve ileri seviyede diş eti çekilmesi yaşayan kişilere uygulanmamaktadır.

Bu duruma sahip olan kişilerin laminate veneer diş kaplama uygulama tedavisi olabilmeleri için ilk önce mevcut sorunların tedavi edilmesi gerekir. Mevcut diş sorunları tedavi edildikten sonra hasta arzu ettiği gibi yaprak porselen diş kaplama tedavi işlemleri görebilmektedir.

Porselen Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş kaplamaları, pek çok farklı nedenden ve hastanın isteğine bağlı olarak çeşitli faktörlerin etkisi ile tercih edilip uygulanan bir diş kaplama uygulamasıdır. Genellikle estetik gülüş tasarımı için tercih edilen bir uygulama olup farklı amaçlar nedeni ile de uygulanan bir işlemdir. Lamine diş kaplama tedavi uygulamaları genellikle;

 • Hastaların arzu ettikleri estetik gülüş tasarımını elde etmeleri ve mevcut diş sorunlarından giderilmesi durumlarında,
 • Hastanın ön dişlerinde mevcut olan çarpıklık ya da şekil bozukluklarının giderilerek daha düzgün bir forma sahip diş tercih edilmesi durumlarında,
 • Darbe ya da dış etkenlerden kaynaklı gelen şiddet ile kırılan ya da zarar gören dişlerin estetik forma kavuşturulması durumlarında,
 • Hastanın mevcut diş uzunluğundan ya da kısalığından memnun olmadığı ve bunu düzelterek daha estetik bir görünüm elde etme isteği durumlarda,
 • Önceden uygulanan diş beyazlatma işlemlerinden memnun olunmadığı ve mevcut diş beyazlığını uzun süre kalıcı olarak olmasının tercih edildiği durumlarda,
 • Gündelik yaşam sırasında; evde, okulda, iş yerinde ya da sosyal yaşam sırasında kişinin rutin olarak tükettiği kahve, çay, sigara ya da diş yüzeyine rengini veren gıdalar sonucu dişlerde oluşan sararma ya da renk düzensizliğinin giderilmesinin arzu edildiği durumlarda,
 • Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak dişlerin çürümesi ve bu çürük dişlerin çürüğünün temizlenip çürük nedeni ile meydana gelen hasarın düzeltilmesi durumunda,
 • Sosyal baskı ya da sosyal anksiyete nedeni ile dişlerinde bulunan diş ayrıklığı vb. gibi diş teli tedavisi gerektiren fakat hastanın kabul etmediği durumlarda diş ayrıklığının giderilmesi için
 • Önceden yapılmış olan ve düzeltilmesi gereken diş dolguların düzeltilmesi durumlarında,
 • Dış darbelerden kaynaklı olarak kırılan dişlerin onarılıp estetik bir görünüm verilmesi gerektiği durumlarda,
 • Hastanın ön dişlerinde mevcut olan yapı, form ve estetik görünümün hastanın arzu ettiği gibi estetik bir görünüme ulaştırılma durumlarında,
 • Ve hastanın rahatsız olduğu renk eşitsizliği durumların düzeltilmesi, hastanın arzu ettiği şekilde dişlere estetik bir görünüm verilme amacı ile tercih edilip uygulanan bir diş kaplama tedavi uygulamasıdır.

Laminate Veneer Tedavisini Neden Tercih Etmeliyim?

Bu diş kaplama tedavisini tercih etmeniz için pek çok farklı neden bulunur. Bu nedenler ise uygulamanın size sağlamış olduğu avantajlardır. Laminate veneer diş kaplama uygulama işlemi hastaya farklı ve birçok avantaj sunar.

Kişiye özel olarak uygulanan bu uygulama hastanın mevcut diş problemlerini gideren ve estetik bir diş tasarımı sunan bir uygulamadır. Uygulama hastaların estetik diş problemlerini gidererek oldukça doğal, dikkat çekici ve arzu ettikleri gülüş tasarımını sunmaktadır.

Gündelik yaşam sırasında konuşurken ya da gülerken en çok dikkat çeken yüz bölgesi ağız yani gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı ise dişler ile bir bütün olarak kişini dışarıya yansıttığı ve oldukça dikkat çekmektedir.

Dişlerde bulunan yapısal, form olarak ya da estetik görünüm olarak olumsuz nitelendirilebilen sorunlar kişinin gülüş tasarımına zarar verir. Bu sorunlar pek çok kişide rastlanılabilen kişiyi rahatsız eden sorunlardır.

Gündelik yaşam sırasında tüketilen çay, kahve, sigara vb. gibi dişe renk veren gıda tüketimi dişlerin mevcut beyazlığını bozan, dişlere sarımtırak ya da gri bir görünüm veren veya dişlerde renk eşitsizliği oluşturan durumalardır.

Bu gibi sorunların giderilebilmesi için diş kaplama uygulamaları tercih edilmektedir. Bir diş kaplama uygulama yöntemi olan laminate diş kaplama işlemi kısa süre içerisinde hastaya arzu ettiği estetik gülüş tasarımını sağlayan bir işlemdir.

İşlem kısa süre içerisinde hastanın ağız ve diş ölçümlerine göre hazırlanmış olan lamine kaplamalar ile uygulanan ve diğer diş kaplama uygulamalarından farklı olarak diş törpüleme uygulamasının minimum seviyede tutulduğu işlem sırasında ya da işlem sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı hissettirmeyen işlemdir. Kısa bir tedavi uygulamasından sonra hastalara arzu ettikleri estetik diş ve gülüş tasarımını sunmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisin Nasıl Yapıyoruz?

Bu işlem, hastalara özel olarak uygulana bir tedavi uygulamasıdır. Kişilerin dişlerinde mevcut olan form, yapı ve estetik görünümün oluşmasını sağlayan laminate veneer diş kaplama uygulama işlemi alanında uzman diş hekimleri tarafından uygulanması gereken diş kaplama uygulamasıdır.

İşlem sırasında uygulama yapılacak olan bölgeye hastanın acı ya da ağrı hissetmemesi için uzman doktor uygulanan bölgeye lokal anestezi işlemi uygular. Uygulanan lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Diş kaplama tedavi uygulamaları sırasında hastanın işlem yaptıracağı diş sayısı, kaplanacak olan yani işlem uygulanacak olan dişlerin mevcut durumu vb. gibi faktörler tedavi sürecini etkiler. İşlem yapılacak dişlerin yapısal olarak iyi durumda olması dişlere uygulanacak olan yaprak porselen diş kaplama uygulaması birkaç seansla bitirilebilmektedir.

Aynı şekilde sayıca fazla olan diş yüzeyine kaplama yapılması durumunda tedavi süresi uzayabilmektedir. Fakat diş sayısına ve mevcut sorunları etkileyen parametrelere bağlı olarak değişebilmekle birlikte genellikle lamine diş kaplama tedavi uygulamaları 3 seansta uygulanan bir uygulamadır.

İşlem sırasında ilk olarak hasta uzman diş hekimi tarafından muayene edilerek hastanın beklentileri ve oluşabilecek olan sonuç belirlenerek bir model çizilir. Hastaya tedavi sürecinden, uygulanacak olan işlemlerden bahsedildikten sonra ikinci seansta hastanın diş törpüleme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Bu şekilde hasta acı ya da ağrı hissetmez. İkinci seansta hastaya uygulanan törpüleme işleminin ardından lamine kaplamaların üretilebilmesi için hastanın ağız ve diş ölçümleri alınır. Alınan ölçümlere göre lamine kaplamalar hazırlanır. Bu süre zarfında hastaya dişlerinde aşırı hassasiyet duymaması için geçici kaplamalar uygulanır.

Lamine kaplamalar hazırlandıktan ve hastanın dişlerindeki hassasiyet geçtikten sonra hastaya lamine kaplamalar ile prova gerçekleştirilerek kaplamanın dişlere uygun olup olmadığı belirlenir.

Hatsa ve doktor prova sırasında diş kaplamalarına onay verdikten sonra kalıcı olarak hastanın dişlerine lamine kaplamalar yerleştirilir. Diş kaplamalarının yerleştirilmesi yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Bu işlemlerin ardından hasta arzu ettiği diş yapı formuna ve estetik gülüşe sahip olmaktadır.

Laminate Veneer Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastaların dişlerine uygulamış olduğu lamine diş kaplama uygulamalarından yani yaprak porselen diş kaplama uygulamalarından sonra dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Gündelik olarak rutin bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken ağız ve diş bakımı, diş fırçalama eylemi, diş ipi kullanımı hem ağız sağlığınız hem doğal dişleriniz için hem de lamine kaplamalarınız için oldukça önem arz etmektedir.

Lamine kaplamaların bakımı doğal dişlerden farksız olup gündelik rutinin yapılması yeterli olacaktır. Yani düzenli ve rutin olarak her gün günde iki kere diş fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve hijyene dikkat etmeniz lamine diş kaplamalarınızın ömrünü uzatacaktır. İşlem sonrasında;

 • İşlem sonrası ilk bir hafta boyunca oluşabilme olanağı yüksek olan aşırı hassasiyetin minimum seviyede tutulabilmesi için aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıda ya da içecek tüketiminden uzak durulması gerekir.
 • Yaprak porselen tedavi sonrasında mevcut lamine kaplamaların zarar görmemesi için sert kabuklu gıda tüketilmemesi ve sert nesnelerin ısırılmaması gerekir.
 • Hastanın mevcut diş sıkma ya da diş gıcırdatma sağlık sorunu bulunuyorsa bunu işlem öncesinde diş hekimine belirtmeli ya da tedavi sonrasında diş plağı vb. gibi ürünler kullanılması gerekir.

Tedavi Sonrası Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Laminate veneer diş kaplama uygulamasının ömrü işlem sonrasında hastanın ağız ve diş sağlığı için bakımına ve kaplamanın kontrolü sağlanması için rutin muayenelere gidip ditmemesine göre paralel olarak değişmektedir.

Yani ağız ve dişlerinize uygulamış olduğunuz bakım rutinleri ile lamine kaplamalarınızı olumlu etkileyerek kullanım ömrünü de uzatabilirsiniz, aksi gibi olumsuz etkileyerek lamine kaplamaların ömrünü kısaltabilirsiniz.

Yaprak porselen yani laminate diş kaplama uygulamaları ortalama olarak 10 ila 15 yıl arasında değişen bir ömre sahiptir. Bu kullanım ömrünü doğru ve rutin ağız ya da diş bakımı sağlayarak 20 yıla kadar uzatabilirsiniz. Bu nedenle uzman diş hekiminizin tavsiye ettiği şekilde ağız ve diş bakımınızı uygulamalı ve hijyene dikkat etmelisiniz.

Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Estetik gülüş tasarımı, bozulan diş formunu ya da diş yapısını düzeltme ve hastanın arzu ettiği gülüş tasarımını oluşturma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak uygulanan lamine diş kaplama işlemlerinin tedavi süreci yaklaşık olarak 1 haftadır.

İkinci seansta hastanın dişlerinin törpülenme işlem aşamasından sonra yaprak porselen kaplamaların dişlere uygun üretilebilmesi için hastanın ağız ve diş ölçümleri alınır.

Hastanın dişlerinden alınan ölçümlere uygun olarak yaprak porselenlerin üretilmesi yaklaşık 3 ila 4 gün arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda üretilen lamine kaplamaların ardından hastaya uygulanan prova sonrasında hasta ve diş hekimi onay verdikten sonra üretimi biten lamine kaplamalar hastanın dişlerine yapıştırılır. Tüm bu süre zarfı 1 hafta gibi bir süre içinde tamamlanmış olur.

Laminate Zararları Var Mıdır?

Diş kaplama işlemine başlanmadan önce hasta uzman diş hekimi tarafından muayene edilir. Detaylı olarak yapılan bu muayene sonucunda kaplama işleminin hastaya uygun olmadığına dair herhangi bir veri elde edilmesi durumunda işlem hastaya gerçekleştirilmez. Bu nedenle laminate veneer diş kaplama uygulamalarının herhangi bir zararı bulunmamakta olup oldukça sağlıklı bir işlemdir.

Ayrıca laminate kaplamalar hastanın mevcut doğal dişlerine de zarar vermemekte olup rahatlıkla tercih edilebilen oldukça güvenilir bir işlemdir.

Laminate Veneer Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Bu işlemin hastaya sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Fakat diş minesinin dokusunun tahrip olmasına neden olan bir hastalığınız mevcut ise diş yüzeyindeki dokunun miktarı ve kalitesi laminate veneer yapıştırılması için yeterli olmaz.

Ayrıca gündelik yaşam sırasında tüketilen gıdaların ya da çeşitli etkenlerin dişlerdeki renklenmeyi fazla olumsuz etkilediği durumlarda porselen lamina bu rengi tamamen gizlemede yetersiz kalabilmektedir.

Tedavi Esnasında Acı Hissedilir Mi?

İşlem sırasında uygulama yapılacak olan bölgeye uzman doktor lokal anestezi uygular. Lokal anestezi uygulanan bölgeye işlem süresi boyunca ya da işlemden sonra acı hissedilme minimum seviyeye indirilir. Yani işlem sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Laminate Tedavisi Acı Verir Mi?

Laminate tedavisi acı vermeyen bir tedavi sürecidir. Tedavi sürecinde hastanın diş ölçümlerinin alınabilmesi ve kaplamaların yerleştirilebilmesi için gerçekleştirilen törpüleme işlemi sırasında uygulama yapılan bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Uygulanan lokal anestezi hastanın acı ya da ağrı hissetmesine engel olan ve hastanın konforunu sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. İşlem sonrasında kısa bir süre oluşabilecek hassasiyetin hissedilmesi oldukça normal ve olağan bir durumdur. Kısa bir süre sonra hasta bu hassasiyeti de hissetmeyecektir.

Laminate Tedavisinde Nasıl Yol İzlenir?

İşlem ortalama olarak 3 seansta gerçekleştirilir. İlk seansta hasta detaylı olarak muayene edildikten sonra hastanın beklentileri belirlenerek tedavi süreci ile ilgili hastaya bilgiler verilir. Ardından ikinci seansta hastanın diş çevresi yaprak porselen kaplamaların yerleştirilebilmesi için törpülenir.

Törpüleme işlemi bitince laminate kaplamaların hastanın dişlerine uygun olarak üretilebilmesi için hastanın diş ölçümleri alınır.

Törpülenen dişlerin hastada hassasiyet oluşturmaması için geçici kaplamalar hastaya uygulanır. Törpüleme işleminden sonra hastanın diş etinde oluşabilen durumlar iyileştikten sonra hastaya hazırlanan lamine kaplamalar uygulanır. Bu şekilde hasta arzu ettiği gülüş tasarımını elde etmiş olur.

Lamine Diş ve Zirkonyum Diş Kaplama Farkları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama ile lamine diş kaplama yönteminin arasındaki temel fark zirkonyum yönteminde hastaya uygulanan kaplama işlemi, dişleri çevreleyen bir kaplama yöntemidir. Laminate veneer ise diş kaplama uygulaması ise dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanır.

Laminate Veneer Fiyatları 2023

Laminate veneer diş kaplama uygulamasının güncel fiyatları çeşitli faktör ve parametreler bağlı olarak değişmektedir. Kişinin işlem yaptıracağı diş sayısına, işlem yapılacak olan dişlerde bulunan mevcut yapı veya biçimsel olarak bozukluklara, işlemin yapıldığı diş kliniği merkezine, işlemi yapan diş hekimine vb. gibi çeşitli parametreler laminate veneer fiyatlarını da etkilemektedir.

En doğru ve kesin bir fiyatın hastanın dişlerinin diş hekimi tarafından muayene edildikten sonra uygulanacak olan işlemler belirlendikten sonra verilmesi doğrudur. Laminate veneer fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.